Wnęki w mieszkaniach, domach zwykle sprawiają dużo problemów jeśli chodzi o praktyczne ich zagospodarowanie. Niezwykle istotne jest w przypadku przestrzeni w kuchni wykorzystanie każdego centymetra użytkowego podłogi. W jaki sposób wykorzystać wnękę do aranżacji kuchni?

Jaka zabudowa sprawdzi się w kuchni?

Wnęki w pomieszczeniach ze względu na swe niestandardowe wymiary wymagają indywidualnego podejścia. W zależności od wielkości można ją zagospodarować w różny sposób. Jest to idealne miejsce na organizację aneksu kuchennego. Jeśli wnęka nie jest szeroka może pełnić funkcję dodatkowych regałów, spiżarki, czy małego magazynu. Jeśli kuchnia jest duża wnęka może pełnić funkcję ozdobną, tematycznie związaną ze światem kulinarnym. Można wykorzystać wolne miejsce na prezentację przypraw, zestawów kawowych czy też patery z owocami, warzywami. Świetnie w tym celu sprawdzi się wykonywany na wymiar regał, który dodatkowo można wzbogacić o odpowiedni system oświetleniowy. 

Dobrze jest skorzystać z pomocy projektanta, który dopasuje styl wykończenia wnęki do charakteru kuchni, reszty pomieszczeń oraz oczekiwań i potrzeb – przy wykorzystaniu nowoczesnych materiałów i rozwiązań technologicznych, jak oświetlenie LED, czy sprzęt AGD, dbając o najmniejsze detale typu gałeczki, uchwyty, czy fronty szafek. Wcześniejsze wykonanie projektu umożliwia nanoszenie zmian w aranżacji bez ponoszenia z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów.

Dlaczego warto zabudować wnęki w kuchni?

Wnęki w kuchni dzięki odpowiedniemu podejściu mogą zacząć pełnić również funkcję organizującą przestrzeń, stać się domową biblioteczką czy kącikiem kawowym. W zależności od użytych materiałów mogą być wykonane w dowolnym stylu aranżacyjnym. Ważne, by nawiązywały do wybranego miejsca w najbliższym otoczeniu tworząc z nim spójną estetyczną całość. W kuchni miejsca zawsze jak na lekarstwo dlatego mając w zanadrzu wnękę, niepasującą „do niczego”, lepiej chwilę się zastanowić i dać jej nowe życie, zgodne z własnymi potrzebami, oczekiwaniami, niż ostawić ją niewykorzystaną.

Współpracujemy z: Bass-in-motion Studio Meda-Design - producent frontów meblowych Syrocki Design - pracownia architektoniczna