Wymarzona kuchnia nie tylko wygląda ładnie, ale jest też wygodna i praktyczna. Planowanie umeblowania kuchni nie jest łatwe, zwłaszcza gdy jej metraż jest niewielki lub jest niewymiarowa. Jak urządzić idealną kuchnię i czym się sugerować wybierając meble kuchenne?

Zanim przystąpisz do urządzania wymarzonej kuchni

Jeśli kuchnia ma być funkcjonalna, a przy tym dobrze się prezentować, to nie obejdzie się bez jej wcześniejszego zaplanowania. Dobrze jest skorzystać z porady ekspertów, bo wiedzą oni, jakich błędów przy projektowaniu należy unikać i jaki układ sprzętu i szafek w kuchni sprawdza się najlepiej. Sprzęty i szafki powinny być ułożone według kolejności wykonywanych w czasie przyrządzania posiłków czynności. Lodówkę najlepiej ustawić blisko drzwi, aby nie przemierzać całej kuchni z zakupami. Obok mogą być szafki, w których przechowujemy żywność. Utworzy się wtedy tak zwana strefa zapasów. Następnie warto umieścić zlew, w którym będziemy na przykład myć owoce i warzywa po wyciągnięciu z lodówki. Obok zlewu przydatny będzie blat roboczy, a potem miejsce na kuchenkę czy płytę grzewczą, gdzie będą smażone, pieczone lub gotowane posiłki. Trzeba również przemyśleć rozmieszczenie gniazdek, włączników i dostępu do wody. Najbardziej praktyczne są meble pod zabudowę. Pozwalają maksymalnie wykorzystać miejsce oraz dają szerokie możliwości w stworzeniu kuchni zgodnie z indywidualnymi preferencjami i gustem. Powinny być wykonane z solidnych materiałów dobrej jakości. Planując umeblowanie kuchni, trzeba również przemyśleć, na jakiej wysokości będzie najwygodniej umieścić szafki i jak duży ma być blat. Podstawą planowania jest zrobienie dokładnych pomiarów pomieszczenia. Od tego będzie zależało czy na przykład warto w kuchni umieścić wyspę. Jest ona bardzo wygodna na co dzień, ale sprawdzi się tylko wtedy, gdy zostaje od niej do szafek przynajmniej 120 cm miejsca. Duże kuchnie dobrze wyglądają urządzone w kształcie litery U. Dopiero gdy mamy przygotowany dobry plan zabudowy można przejść do wizualizacji projektu, a następnie pozostaje już tylko urządzanie zgodne z wcześniejszymi ustaleniami.

Współpracujemy z: Bass-in-motion Studio Meda-Design - producent frontów meblowych Syrocki Design - pracownia architektoniczna