Laminowane, drewniane, z przeszkleniami czy bez? Na rynku dostępne jest wiele rodzajów drzwi do zastosowania zarówno w mieszkaniach, domach czy biurach, jak i na zewnątrz. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę kupując idealne drzwi do swojego gniazdka oraz odpowiadamy na pytanie czym jest przylga.

Czym jest przylga w drzwiach?

Przylga to charakterystyczny uskok – wcięcie, które stosowane jest w niektórych modelach drzwi. Dzięki niemu drzwi po zamknięciu zachodzą częściowo na ościeżnicę powodując ich szczelność. Przylga zazwyczaj stosowana jest w drzwiach tradycyjnych, których cena jest niska. Drzwi przylgowe to więc najbardziej popularny model stosowany w wielu gospodarstwach domowych.

Cechy charakterystyczne drzwi bezprzylgowych

Drzwi bezprzylgowe zyskują na popularności. Wybierane są przez wielu architektów wnętrz ze względu na ich walory użytkowe oraz estetyczne. Drzwi te, podobnie jak drzwi przylgowe są solidne oraz wytrzymałe, dzięki czemu zapewniają bezpieczeństwo użytkowników tego modelu. Cechą charakterystyczną nowoczesnych drzwi bezprzylgowych jest to, że posiadają skrzydła o charakterystycznie wyprofilowanej krawędzi, co stanowi interesujący element wykończeniowy szczególnie w nowoczesnych wnętrzach. Świetnie prezentuje się w przypadku drzwi białych, które uwidaczniają efekt w połączeniu ze ścianą pomalowaną na intensywne kolory. Tworzą one z ościeżnicą jedną powierzchnię dodając elegancji oraz profesjonalnego wyglądu. Taki typ wykończenia jest szczególnie doceniany przez architektów, którzy cenią minimalistyczne wnętrza, tak popularne w ostatnich latach zarówno, jeśli chodzi o wykończenia nowoczesnych domów jednorodzinnych czy biur. Drzwi bezprzylgowe sprawdzają się też w małych mieszkaniach lub korytarzach, gdzie stanowią nie tylko walor ozdobny, ale optycznie powiększają powierzchnię.

Nowy wymiar drzwi

Drzwi bezprzylgowe są droższe od tradycyjnych dostępnych na rynku lub robionych na zamówienie klienta. Wynika to z faktu, iż do ich produkcji wykorzystuje się inną technologię wymagającą zastosowania większej ilości narzędzi, przez co czas produkcji się wydłuża. Decydując się na drzwi bezprzylgowe trzeba pamiętać, że produkowane są one razem z ościeżnicą. Ten typ skrzydeł nie pasuje, bowiem do tradycyjnych ościeżnic, dlatego podczas remontu należy wymienić oba te elementy.

Współpracujemy z: Bass-in-motion Studio Meda-Design - producent frontów meblowych Syrocki Design - pracownia architektoniczna