Urządzanie kuchni to nie lada wyzwanie. Mianowicie to pomieszczenie, w którym wielu z nas spędza bardzo dużo czasu. Serce domu jest miejscem, które powinno być funkcjonalne i przytulne. Ważne jest również to, by było odzwierciedleniem estetycznych preferencji właścicieli, którzy będą się dobrze czuli we wnętrzu i nie będą musieli go zbyt często remontować. Rynek oferuje wiele możliwości w wyborze mebli i dodatków do kuchni. Większość decyduje się jednak na zakup mebli kuchennych pod zabudowę, dzięki którym można stworzyć przestrzeń szytą na miarę naszych marzeń. Wątpliwości budzi natomiast kolorystyczny dobór frontów, który nie tylko wpisze się w trendy, ale także będzie pasował do całej estetyki domu. Warto wiedzieć, dla kogo lepszym wyborem będzie jasna, a dla kogo ciemna zabudowa.

U kogo lepiej sprawdzą się jasne fronty kuchenne?

Jasna zabudowa to doskonały wybór dla osób, których kuchnie mają niewielkie rozmiary i zazwyczaj są słabo doświetlone. Przestrzenie, w których dominuje biel, wydają się optycznie większe i bardziej przestronne. Jasne fronty nie przytłaczają pomieszczeń i dają więcej możliwości w doborze dodatków. Mianowicie stonowany kolor zabudowy pozwala na więcej barw przemycanych w akcesoriach oraz np. w kolorze ścian. Ponadto, białe fronty wyglądają bardzo przytulnie i sprawiają wrażenie sterylnej czystości. Pasują też do różnorodnych stylów, od skandynawskiego i angielskiego po wiejski i rustykalny. Dobrze prezentują się też w nowoczesnych, minimalistycznych aranżacjach. Sprawdzają się u każdego, kto stawia na ponadczasowe rozwiązania i preferuje klasykę, która nigdy nie wyjdzie z mody.

Kiedy warto postawić na ciemne fronty kuchenne?

Ciemne fronty kuchenne są odpowiedzią na obowiązujące trendy i jednoczesnym wyrazem elegancji we wnętrzu. Dzięki nim kuchnia nabiera wyrazistego charakteru i z przestrzeni do gotowania staje się miejscem świadczącym o wyrafinowanym guście inwestorów. Ciemna zabudowa sprawdza się szczególnie w większych i dobrze doświetlonych pomieszczeniach u osób, które stawiają na indywidualne i oryginalne rozwiązania. Czarne fronty kuchenne pasują do aranżacji w stylu industrialnym i minimalistycznym. Częściej wykorzystuje się je w projektowaniu nowoczesnych kuchni niż klasycznych wnętrz. Zarzutem dla takiego rozwiązania jest pozbawienie pomieszczenia przytulności, niemniej jednak warto pamiętać, że odpowiedni dobór dodatków eliminuje takie wrażenie i przełamuje zimno kojarzone z czernią.

Jasna czy ciemna – którą zabudowę warto wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który kolor frontów kuchennych najlepiej się sprawdzi. Mianowicie decydując się na kolor zabudowy do kuchni, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników takich jak np. rozmiar pomieszczenia, dostęp do naturalnego światła, dominujący styl w mieszkaniu oraz własne preferencje. W zależności od tego, jaki charakter ma mieć wnętrze, zdecydujemy się na inną aranżację. Tym samym chcąc zyskać przytulną, ciepłą przestrzeń o ponadczasowym charakterze, lepiej postawić na jasne fronty, z kolei dążąc do stworzenia oryginalnego wnętrza, wyróżniającego się mocnymi akcentami, warto zdecydować się na ciemną zabudowę, która podkreśli elegancję i wpisze się w koncepcję minimalistycznych przestrzeni.

Współpracujemy z: Bass-in-motion Studio Meda-Design - producent frontów meblowych Syrocki Design - pracownia architektoniczna