Od lat powtarza się, że kuchnia jest sercem każdego domu i mieszkania. Chcemy, aby była przytulna, ale spełniała swoją funkcję. Dziś możemy wybierać różne style wykończenia i meble kuchenne, które zbudują niesamowity klimat i zachwycą praktycznością. Jakie są najważniejsze elementy wykończenia mebli do kuchni? Na co warto zwrócić uwagę?

O ostatecznym wyglądzie i prezencji kuchni decydują meble i dobrane do nich dodatki oraz sprzęty. Meble na zamówienie pozwalają najbardziej zbliżyć się do naszego wymarzonego ideału i wyposażyć nawet skomplikowanie zaprojektowaną kuchnię. Nie musimy obawiać się dziwnych kątów czy wąskich przestrzeni i małej ilości miejsca. Indywidualnie zaprojektowane szafki pozwolą uporać się z tym problemem. Decydując się na tego rodzaju wyposażenie, warto przeanalizować, jakie elementy wykończenia mebli powinny być nas najważniejsze.

Materiał do produkcji mebli kuchennych

Kuchnia naszych marzeń jest nie tylko funkcjonalna, ale wykonana z wysokiej jakości materiałów. Meble powinny być zaaranżowane tak, aby w pełni wykorzystać możliwości danej przestrzeni i wyposażyć kuchnię w niezbędne sprzęty. Jedną z pierwszych decyzji, jakie musimy podjąć, to wybór materiałów, z których powstaną nasze meble. Co ciekawe, szafki, drzwiczki do szafek i blaty mogą powstać z zupełnie innych surowców. Wszystko zależy od naszego budżetu oraz funkcji, jakie mają te meble spełniać. Dużym zainteresowaniem cieszą się płyty laminowane gładkie i strukturowe, które wykorzystywane są do tworzenia szkieletu szafek. Doceniana jest ich trwałość i wytrzymałość, dzięki czemu stają się ważną częścią mebli oraz innych elementów zabudowy w naszych mieszkaniach i domach. Laminowana powierzchnia jest o wiele bardziej odporna na wysoką temperaturę, promieniowanie UV i wilgoć. Dzięki swoim właściwościom bez przeszkód może występować w sąsiedztwie kuchenki czy piekarnika, ich praca nie wpłynie na jej wygląd ani odporność. Laminowana płyta jest również łatwa w utrzymaniu czystości, co jest szczególnie ważne w kuchni. Niezmiernie ważnym elementem jest również blat kuchenny, na którym będziemy przygotowywać posiłki dla całej rodziny. Powinien być wytrzymały i dość gruby, aby można było bez obaw cieszyć się nim przez lata.

Elementy wykończeniowe mebli kuchennych

O stylu wykończenia kuchni decydują też fronty mebli kuchennych. To, jakie drzwiczki wybierzemy, wpływa na całą aranżację pomieszczenia. Mogą być drewniane lub z płyty, ale dzięki możliwości ich oklejania i dekorowania możemy podkreślić nasz indywidualny styl i upodobania. Osobom, które lubią błyszczący efekt zaleca się foliowany MDF lub lakierowanie drzwiczek. Postforming lub softforming pozwala na wykorzystanie nowoczesnych technologii do zdobienia i uszlachetniania płyt wiórowych i pokrycie ich wysokiej jakości laminatem, który daje ciekawy efekt kolorystyczny. Folie PCV, którymi okleić można wykończenia drzwiczek, pozwolą wprowadzić ciekawe kontrasty do naszego wnętrza. Obrzeża i listwy wykończeniowe z PCV dodatkowo zabezpieczą brzeg mebli przed szkodliwym działaniem wody, pary wodnej i osadzającego się podczas gotowania tłuszczu. Kropką nad i są z pewnością uchwyty meblowe: rączki lub gałki, ewentualny ich brak, gdzie dzięki możliwości wyboru różnych materiałów i kolorów możemy dodatkowo uzupełnić wybrany przez nas styl dekoracji wnętrza.

Współpracujemy z: Bass-in-motion Studio Meda-Design - producent frontów meblowych Syrocki Design - pracownia architektoniczna